+18

بعضی قضیه ها سراغشان رفتن ، به قیمت آبرویت تمام میشوند و ممکن است برداشت های نا مناسبی نسبت به آن رخ دهد . اما این ترس با عث از بین رفتن صورت مسئله نمیشود !

از جمله این بحث ها ، مسائل +18 جامعه است که شبانه روز تک تک افراد جامعه ما به نحوی با آن گلاویزند و خب ... خبری هم از رسیدگی آنچنان به مشکلات بوجود آمده در این زمینه نیست .

با این مقدمه خواستم وارد بحث "بحران جنسی" جامعه شوم و اینکه تا کی قرار است ، بررسی و بحث در مورد این قضیه مسکوت بماند و صحبتی نشود ؟

شاید اگر 20 سال پیش میگفتیم باید با زیر سیبیلی رد کردن این قضیه خیلی بزرگش نکنیم ، حرف درستی بود اما در حال حاضر که محرک های جنسی اعم از خیابان ها و مهمانی ها و فیلم های داخلی بگیر تا حجمه گسترده تحریکات ماهواره ای و اینترنتی و هالیوودی ، به طور تصاعدی در حال افزایش است ، نمی شود خود را به خواب خرگوشی زد و چشم را بر این مریضی اتفاق افتاده بست .

خب از چند سال پیش که مثلاً بحث خانه عفاف پیش آمد، تا چندی پیش که آقای مطهری در مجلس بحث ازدواج موقت دبیرستانی ها را به وسط کشید ، هر از گاهی مسئولین دلشان میخواهد کارهایی کنند اما همیشه این حرفها در حد گفته باقی ماند و بحران جنسی مملکت ما فراموش شد .

البته اگر هنوز کسی شک دارد که من باید از کلمه "بحران جنسی" استفاده کنم یا خیر ، بهتر است سری به آمارهای نیروی انتظامی و قوه قضایه و آموزش پرورش بزند ، تا بفهمد آنقدرها هم که فکر میکنیم جامعه ما سالم نیست !

 عده زیادی هستند که الان به یک سنی رسیده اند که نه ازدواج کرده اند و نه میتوانند دیگر خودشان را نگه دارند . و فشار عاطفی و جنسی و غریزه های مثل میل به جنس مخالف و .... تابشان را بریده است و ممکن است هر روز یک تصمیم اشتباه بگیرند .
با اینها باید چه کرد ؟

باید با وجود بمباران تحریکات جنسی و عاطفی بگوییم صبر کنید ؟؟
باید بگوییم تنها راه حل شما ازدواج است ؟

خب حالا به هر دلیلی سن ازدواج بالا رفته است . پسر و دختر حداکثر از 18-20 سالگی چشم و گوششان باز شده است . نیاز دارند . میل دارند . آن درصدی که ازدواج میکنند خب مبارکشان باشد ، اما آن گروهی که موفق به ازدواج نمیشوند ، باید در کوران گناه و عذاب وجدان و خطر های مقابلشان بسوزند ؟؟
خطرهای جبران ناپذیری که اگر حتی یک بار هم اتفاق بیفتند ، کار از کار گذشته است و ....

چه کار کنیم حالا ؟

بدیهی است قبل از اینکه بحث ازدواج و ازدواج موقت و ... مطرح شود ، باید یک بازنگری کلی در بحث ترویج اخلاق و فرهنگ دینی در جامعه رخ دهد که اگر یک جامعه عامل بازدارنده فرهنگی نداشته باشد ، هر مسئله ای که فکرش را بکنید ، از حد تعادلش خارج شده و خراب میشود .

دومین نکته مسئله سلامت خانواده است . خانواده ای که به اندازه کافی و نرمال به بچه اش محبت و رسیدگی میکند و او را خوب تربیت میکند ، فرزندی به جامعه تحویل میدهد که برای داشتن یک هم صحبت و یک همراه و یک معشوق ، سلامت خودش را به هر قیمتی به خطر نمی اندازد .

بحث هایی مثل ترویج دین و اخلاق همچنین ورزش و تربیت خانوادگی ، خیلی خوبند ، یعنی تأثیرات بسیار خوبی دارند ، اما آیا واقعاً ورزش و تهذیب و یا تربیت خانوادگی ، نیاز فطری انسان را برطرف میکند ؟

خب اسلام و دین ما قبل از* توصیه به تقوی و خویشتن داری و امید به رحمت خدا و ترس از غضب الهی ،  برای این مشکل قدیمی ، دو راهکار دارد . یکی ازدواج و یکی هم ازدواج موقت . ( اینکه گفتم "قبل از" ، به ترتیب ِ آیه 31 و 32 سوره نور توجه شده است! )

خودمانیم ازدواج موقت در چشم جامعه ما خوب نیست ، یعنی یک پدر حاضر است زیر سیبیلی ارتباط مخفی دخترش با دوست پسرش را تحمل کند ، اما نمیتواند برچسب صیغه شدن را به آن بچسباند !
اما این فرهنگ باید جا بیفتند که صیغه موقت درست است که شأن خوبی ندارد اما یقیناً از خودارضایی و زنا و دختر/پسر بازی و تنوع طلب شدن و آن همه اثرات مخرب دنیوی و اُخرویش بهتر است !!

اما ازدواج هم در ذهن مردم درد سر های خاص خودش را دارد ، آمار طلاق ها و عدم آگاهی و ترس جامعه ، و مشکلات معیشتی ازدواج ، اینقدر زیاد هست که مردم را حتی از اسمش بترساند ! ( البته ترویج ازدواج صحیح و به موقع و ساده ، نیاز به کار فرهنگی خوب و تخصصی دارد که بنظر میرسد سالها شروع شده است و سالها هم طول بکشد  ...)

›› اینکه " الآن  باید چه کنیم؟ " ، شاید به چند دسته تقسیم شود و باید از منظر های مختلفی به آن نگاه کرد :
مثلاً شاید راهکارهایی که برای جوانان دبیرستانی مؤثر است برای دختر و پسر دانشگاهی صادق نباشد و یا حتی داروهایی که برای دختران تجویز میکنیم شاید به درد پسران نخورد . باید بررسی شود چه جنسی در چه سنی دنبال چه میگردد ؟

یقیناً دختر و پسر دبیرستانی مشکل اولش نیاز جنسی نیست و بیشتر، بحث های عاطفی برایش نقش ایفا میکند . و مطمئناً یک پسر  24 - 26 ساله جزء اولین یا حداکثر دومین دغدغه هایش ، رفع نیاز جنسی است .
و ما نمیتوانیم کلی بگوییم بیایید برای همه ی جوانان، سن ازدواج را کاهش دهید یا اینکه ازدواج موقت را باب کنید !

و یا حتی شاید ریزبینانه تر که نگاه کنیم ، راه حلی که در تهران جواب میدهد در اردبیل با آن فرهنگ خاص خودش جوابگو نباشد و ...
یا باز هم ریزبینانه تر ، تفکیک کنیم جوانان را به گروه های مذهبی و غیر مذهبی ، پولدار و غیر پولدار ، و ... و ارائه راهکار برای هر کدام به صورت مجزا و متناسب با فرهنگ و روحیات و امکاناتشان .

›› تمام این حرفها را زدم (که بعضا همه هم به آن واقفند) ، تا به این نتیجه برسم که هر راهی که باید پیش بگیریم ، این راهی نیست که جامعه ما انتخاب کرده است . یک چیزی اینجا باید تغییر کند . و سریع هم باید عوض شود . چون عطشِ شهوت و عاطفه جوان ، کار فرهنگی بلند مدت نمیفهمد . نصیحت و نکته هم نمیپذیرد . اصلا به قول روایت ، دلی که برآن شهوت حاکم شد ، حکمت نمیپذیرد !
شاید خانواده ها باید یک مقدار واقعی تر به نیازهای جوانانشان نگاه کنند و شاید باید یک اختیاراتی به آنها بدهند ، که قبلاً نمیدادند ... !!؟؟ ( البته حلال )

نمیدانم ، نظر شما چیست ؟

پ ن :

1- اینکه متأهلین ما هم مشکلات جنسی دارند و تنوع طلبند و هنوز چشمشان میدود ، بحث من نیست و باید جدا به آن پرداخته شود .بحث من جوانان مجردی است که روزانه گوهر وجودی خود را برای یک ارتباط ساده و پیش پا افتاده از بین میبرند و سالها عمر خود را تباه میکنند .

2- قربان قدیم ها که پسر ها از 13-14 سالگی وارد کار پدرشان میشدند و 20 سالگی مرد زندگی ، و دخترها هم 16 سالگی راهی خانه بخت میشدند .

3- یقیناً عده ای هستند که میگویند اگر همه چیز را آزاد گذاشته بودند اینقدر بدبختی نداشتیم و همه ی بدبختی ما از حلال و حرام دین خداست !!
دوستان گرامی دوهزار و پونصد جواب برای این قضیه وجود دارد ، اما لطفاً طرح هایی رو مطرح کنید که به عرف جامعه ما تناسخ داشته باشد . مملکتی که غیرت و ناموس و شرف، از دین و ایمان، بُردش بیشتر است ، قابلیت اجرای چنین طرح هایی را ندارد .

/ 36 نظر / 124 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همون

سلام 1.با سعید موافقم 2.ازدواج موقت مثل استخاره تقریبا آخرین راهه 3.اصل مشکل ما اینه که منتظریم بقیه یه کاری بکنن و خودمون مترسیم وارد گود بشیم 4-به خدا اعتماد و اعتقاد کافی نداریم نداریم چون خودش گفته: رسول خدا (ص ) فرمود: هركس از بيم فقر و تنگدستى ازدواج را ترك كند، به خدا بدگمان شده است ، زيرا خداوند عز و جل مى فرمايد: " ان يكونوا فقراء يغنهم اللّه من فضله " اینجا جا نبود تو وبلاگم بیشتر توضیح دادم برا جوونایی هم که به سن ازدواخ نرسیدن هم(زیر 22): ایجاد سر گرمی و ورزش بهترین راهه همین...

همون

از اینکه با ما همسفرید خوشحالیم همین...

تنها

بحث خوب و بجایی بود ولی اصلا بحث ازدواج موقت رو قبول ندارم بنظرم بایستی روی دیدگاه پدر و مادرا و نظرات اشتباهی که دارن درباره ازدواج جووناشون چون خیلی از مشکلاتی که الان جلوی پای پسر و دخترا هست از همین طرز فکرای اشتباه و نابجای اوناست[ناراحت]

امیر

اکثر نظرات دخترها در مورد ازدواج موقت منفی بود . ازدواج موقت رو خدا آفریننده انسان . اون که از تمام زوایای مخلوق خودش آگاه هست حلال کرده . حالا من بشینم با عقل ناقصم بگم موافق نیستم . مثل قضیه سنگسار که حقوق بشر سینه جاکشه . ازدواج موقت برای کسی که ازدواج براش واجبه و توانایی نداره بهترین راه حله . به نظر کشورهای غربی خوب به این نتیجه رسیدن و دارن عمل میکنن اما به شیوه غلط خود.بحث بسیطه انشاالله با فرج آقا درست بشه

تداعی

اولین باره میام وبتون و مطلبوتو خوندم باید بگم از نوشتتون تقریبا این برداشت رو کردم که راه حل از نظر شما صیغه است(چون گفتید شرعی) اما یه چیزی اینجا هست صیغه چه فرقی با اون چیزی که شما بهش میگین زنا داره؟ اقای امیر گفتن ازدواج موقت رو خدا آفریننده انسان . اون که از تمام زوایای مخلوق خودش آگاه هست حلال کرده حالا من بشینم با عقل ناقصم بگم موافق نیستم خوب منم میگم اگه قرار باشه هر چی که به گوشمون میرسه اگه بخواییم بدون فکر بهش عمل کنیم که کلاهمون پس معرکه است ببینم اصلا یه سوال دارم:پری با دوست دخترش چند سال ارتباط داره به هم متعهدن و با هم رابطه دارن از طرفی پسری 4 تا دخترع صیغه میکنه و دختری هر هفته صیغه یه نفر میشه حالا شما کلاهتو بذار قاضی ببین کار کدومشون اخلاقی تره مشکل اینجاست که ما به جای اینکه ببینیم چی ارزشه چی نیست دلمونو به کلاه شرعی خوش کردیم نیاز جنسی از اسمش معلومه که نیازه اما باید با کسی رفع بشه که نسبت بهش علاقه داریم در غیر اینصورت چه با صیغه چه با ازدواج چه با هر چیز دیگه اسمش میشه کثافت کاری به قول فروغ سخن از پیوند سست دو نام و هم اغوشی در اوراق کهنه یک دفتر نیست....

تداعی

منظورم ار پری = پسری بود

تداعی

در مورد این جمله شما (یقیناً دختر و پسر دبیرستانی مشکل اولش نیاز جنسی نیست و بیشتر، بحث های عاطفی برایش نقش ایفا میکند . و مطمئناً یک پسر 24 - 26 ساله جزء اولین یا حداکثر دومین دغدغه هایش ، رفع نیاز جنسی است .) بله درسته نیاز جنسی نیازه و لی اقای محترم مگه ما حیوونیم که به خاطر نیازمون صرفا به خاطر نیز جنسی حاظر بشیم با هر کسی سکس کنیم نه خیر اقا این جوریام نیست مشکل اینجاست که ما ارزشو گم کردیم یادمون رفته که عشق علت سکسه نه سکس علت عشق ------------------------------------------------------ 2- قربان قدیم ها که پسر ها از 13-14 سالگی وارد کار پدرشان میشدند و 20 سالگی مرد زندگی ، و دخترها هم 16 سالگی راهی خانه بخت میشدند . این پی نوشت وافعا عجیب بود؟ یعنی به نظر شما خوبه که پسرا کار پدرا رو انجام بدن؟ این که میشه نظام طبقاتی پس عدالت کجا میره؟پس حق تصمیم گیری کجا میره ازدواج دختر در 16 سالگی؟ یه نگاه به دخترای 16 ساله بکنید لطفا اونوقت میفهمید که ازدواج با یک 16 ساله یعنی سکس با یه بچه در مورد شرایط بهداشتی و پزشکیش چیزی میدونین؟ ببخش اگه بی پرده حرف زدم

چاپار سافت

سلام. من هم به روز هستم با مطالب جدید از دنیای نرم افزار. لطفا سایت من رو ببینید و اگر مایل بودید پیغام بگذارید تا تبادل لینک کنیم. تبادل لینک با وبلاگ خوب شما که تولید محتوای سالم دارید موجب افتخار بنده ست. منتظر پاسختون هستم. راستی لینک کوتاه شده ست. اگر روش کلیک کنید بعد از چند لحظه سایت من باز میشه. منتظر پاسختون هستم. یا حق

فاطمه

خدا وکیلی راضی می شی خواهرت صیغه یه بنده خدایی- بنده خدای حزب اللهی!- بشه به این خاطر که طرف جوان است و شهوت دارد؟ خدا وکیلی اگه بخوای ازدواج کنی، می ری با دختری ازدواج کنی که قبلا چند بار صیغه شده؟ این صیغه شدن وقتی جواب میده که جامعه ما به اون حد از شعور رسیده باشه که یکی از ملاک های انتخاب دختر خوب، باکره بودنش نباشه... اگه یه دختر با آرایش آنچنانی بره تو خیابون، بی عذاب وجدان بهش میگید بی حیا... اما یه پسر اگه از اول دبیرستان زن! بخواد خیلی برامون معمول تره!! قدیم ها گذشت و رسید به الان و ما در حال حاضر یک ملت غیوری هستیم که آدامس گوشه دهانمان هم از ترکیه و امثالهم می آید... یک ذره غیرت ندارید؟ تمام هم و غم مان هم شده محرم و صفر و عزا و مراسم شب قدر و ولادت و جشن و عید ولایت و شهدا و دعای کمیل و تمام... دوباره سال از نو! نیاز به شهوت را فراموش کردم! حالا وارد کار پدرتان نمی شوید... خودتان هم دست گذاشته اید روی دست و از جیب پدر جان روزگار می گذرانید... همسر هم می خواهید؟ شما به شهوت احترام میذارید... شهوت شما و جامعه تان را خواهد کشت! از کل آیات قرآن فقط آیات مربوط به مجاز بودن عقد موقت را بلدید؟

فاطمه

قبل ترها زودتر عصبانی میشدم... قبل تر ها یعنی زمانی که این نظر قبلی ام را گذاشتم فکر می کردم که اگر کسی نتواند جلوی شهوت اش را بگیرد، اگر نتواند بفهمد که چرا باید جلوی شهوتش را بگیرد... دیگر چه طور می تواند به خودش مسلمان بگوید... اشتباه می کردم من برای نسخه پیچیدن اشتباه کردم... اما باز هم که نگاه اجمالی به نوشته تان انداختم به نظرم رسید که این نوشته به شهوت امتیاز می دهد. یعنی برایش احترام قائل است من هم برای شهوت و خوی انسانی احترام قائل ام... اما تا آنجا که من را از مسیر اصلی ام منحرف نکند